log ind på Mitfalck
Har du ikke en bruger? Opret dig nu
Torsten Schack sætter egne ord på lanceringen af Virksomhedsberedskabet tilbage i december, og byder initiativet velkomment.
En større indragelse af erhvervslivet og civilsamfundet er på blandt de overvejelser der bliver gjort i en kommende beredskabsaftale.
Ved lancering af Virksomhedsberedskabet tilbage i december, skrev DR en artikel med fokus på hvordan tiltaget ville hjælpe plejehjem.
Hertil er der udtalelser fra både OK omkring hvordan de kan bidrage til Virksomhedsberedskabet, samt opbakning fra Dansk Industri.
Børsen har været i kontakt med flere af de første medlemsvirksomheder, for at høre hvad de kan bidrage med til samfundet under en krise.
I artiklen udtaler både Arkil, Salling Group, OK, Frode Laursen, Apopro og Aeven sig, samt minister Torsten Schack.
Læs mere her (Kræver abonnement til Børsen)